NUKU teatri Gavroche Väikene

Tallinn, NUKU teater, Väike Gavroche

Oma teekonda alustasime laupäevase päeva varajastel hommikutundidel. Tallinnasse sõitsime hommikuse rongiga. Olukord meenutas klassiekskursiooni kuid ainult valitutega. Lastega olid kaasas Ivo ja abijõuks mina – Tea.

NUKU teater asub Baltijaamale meeldiva jalutuskäigu kaugusel. Halva ilma korral tuleb jalutuskäik aga ise meeldivaks muuta. Külma trotsimiseks pidasime vahepeal maha keset vanalinna tänavat ringmängu, mis andis meile parasjagu sooja, et teatri peauste avanemise hetkeks rõõmsate ja rõõsadena kohale jõuda.

Teatris ootas meid ridamisi tegevusi. Esimeseks ja oluliseks tegevuseks oli loomulikult kehakinnitamine teatri kohvikus. Sealt edasi viidi meid ringkäigule tutvumaks NUKU teatri telgitagustega. Tõsi, paljudesse huvitavatesse ruumidesse meid ei lastud, kuid nägime ära rekvisiitide lao, rekvisiitide töötoa, nukkude valmistamise töötoa ja uuendusliku lavalifti. Lavalift on mõeldud lavakujunduse transportimiseks lavale. Näitlejad peavad lavale jõudma omal jõul.
Ringkäigu lõppedes oli aeg jõudnud nii kaugele, et tuli sättida saali kohtumiseks Väikese Gavroche´iga. Väikest Gavroche´i mängis Mart Müürisepp.
Väike Gavroche oli lugu Pariisi tänavapoisist. Tänav, kus ta elas, oli kui omaette riik, mida valitsesid viletsus ja vaesus. Vaatamata raskele olukorrale ei lasknud Gavroche nina norgu – ta oli küll väike kraadest tänavapoiss, kuid süda tema sees oli suur. Ajal, mil Prantsusmaa kuningas oli unustanud oma rahva eest hoolitsemise, kandis Gavroche hoolt oma tänava inimeste eest – nagu väike hea kuningas, kelle kuningriigis olid kõik võrdsed. Ent ühel hetkel sai selgeks, et nii enam edasi minna ei saanud, ja siis oli taas Gavroche see, kes enese ja teiste vabaduse eest võideldes ei kartnud loovutada kõike, mis tal oli – isegi mitte oma elu.
Lavastus põhines katkenditel  Victor Hugo suurromaanist “Hüljatud”. Huvitav oli näha suurromaani teises valguses. Kui muidu jääb romaanis Gavroche kõrvaliseks tegelaseks, siis antud lavastuses oli kõik üles ehitatud läbi väikese poisi elu ja silmade.

Samuti oli huvitav näha, kuidas näitlejatöö ja koostöö nukuga laval vaheldus. Korraga sai nukust inimene ja vastupidi. Samuti oli meile üllatuseks, et ühe nuku roll lavastuses sõltub mitme näitleja tööst. Ühte nukku liigutas kuni viis näitlejat, sõltuvalt nukurolli keerukusest. Mida rohkem nukk rääkis ja žestikuleeris, seda rohkem näitlejaid oli kaasatud.

Koduteed alustasime taaskord kõhutäiega. Meid ootas pannkoogipubi Kompressor. Saime seal kosutava söögi, et ajapuuduses suplemisega toime tulla ja rongile joosta. Osa toitu sai kaasagi pakitud. Jooksime kilekottide lehvides rongile nii, et viimase lapse rongivagunisse astumisega sulgusid uksed ja sõit koju oli alanud. Oli põnev ja seiklusterohke päev.

Tea

#väikeKarakter